4. Bieg Konopielki - rekordowo, klimatycznie, po prostu wspaniale
Upał, pot, wysiłek, ale i mnóstwo uśmiechów, radości oraz wspaniała zabawa – 4. Bieg Konopielki przeszedł do historii. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach, przeprowadzeniu imprezy i wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. Jesteście wspaniali!!!

4. Bieg Konopielki był rekordowy pod wieloma względami. Rekordowa liczba zawodników stanęła nie tylko na starcie biegu głównego na 10 km, ale również i w biegach towarzyszących – familijnym oraz z VIP-ami. Zawody rodzinne oraz vipowskie wywołały wielki entuzjazm. Rywalizacja była zacięta, ale jeszcze większe emocje, zwłaszcza u najmłodszych, wywołało wyjście na scenę i odebranie z rąk wójta gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofa Marcinowicza oraz zastępcy wójta Mirosławy Jaroszuk pamiątkowego medalu. Nie mniej radości towarzyszyło zmaganiom z vipami, w których wystartował m.in. Krzysztof Marcinowicz. Wójt naszej gminy zajął 9. miejsce ex aequo z wójtem Narwi Andrzejem Pleskowiczem.  Wygrał Tomasz Ławida z Klepacz.
W południe ruszył bieg główny na 10 km. Do walki stanęło 223 zawodników z różnych stron Polski, Białegostoku, Hajnówki, Augustowa, Wrocławia, Kielc, Krakowa, Warszawy… Od początku ton rywalizacji nadawała trójka – Maciej Bielawiec z Kleosina, Adam Wakuluk z Siemiatycz oraz Andrzej Leończuk z Białegostoku. Na metę z czasem 0:32:32 pierwszy wpadł Maciek Bielawiec. Tym samym po raz pierwszy w historii zwycięzcą Biegu Konopielki został zawodnik z juchnowieckiej gminy. Maciej o 12 sekund wyprzedził Wakuluka i o 24 sekundy Leończuka. Czwarty na mecie, Paweł Grygo z Łomży stracił już do lidera ponad 4 minuty. Dziewiąta na mecie zameldowała się Beata Lupa, wygrywając kategorię kobiet i zdobywając tytuł Konopielki Anno Domini 2016.
Podczas biegu swoją kategorię mieli mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny. Tu zwyciężył Bielawiec przed Juliuszem Kołodko z Olmont (Nadaktywni) oraz Markiem Kaweckim z Niewodnicy Nargilewskiej (Drużyna Konopielki). W kategorii kobiet górą była Julita Kropiewnicka z Horodnian. Drugie miejsce zajęła Emilia Guzowska z Łap, a trzecie reprezentująca Drużynę Konopielki Magdalena Półtarzycka z Wólki.
Dodatkowo, po raz pierwszy w historii wprowadzona została kategoria, w której rywalizowano o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Nagrody najlepszym policjantom osobiście wręczał Komendant Wojewódzki, Inspektor Daniel Kołnierowicz. Puchar za zajęcia pierwszego miejsca zdobył Krzysztof Jenorowski, drugi był Sebastian Palecki, a trzeci Adam Bondaruk. Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Anna Wojtulewicz.
Po zmaganiach na juchnowieckiej trasie przenieśliśmy się do uroczego Frampola. Tam czekał już poczęstunek i wiele literackich akcentów. Znany aktor filmowy i teatralny Jacek Domański odczytał fragment „Konopielki”, a następnie Marek Muszyński przeprowadził losowanie książkowych nagród. Wyjątkowy dzień zwieńczył świetny koncert zespołu „Dzisiaj Oni” oraz ognisko.
4. Bieg Konopielki za nami. Opadają emocje, ale wrażenia pozostaną. Ośrodek Kultury nie ma jednak czasu, by długo się nimi ekscytować. Myślimy już o piątej, jubileuszowej edycji Biegu Konopielki, ale wcześniej, bo 24 lipca zapraszamy na zawody do Kleosina. Tu szykujemy imprezę otwierającą Dni Ziemi Juchnowieckiej 2016. W jej ramach odbędzie się bieg na 5 km – „Przybij Piątkę w Kleosinie”. Szczegóły i początek zapisów wkrótce na stronie okjuchnowiec.pl.