Barbara Grabowska z Ignatek w kategorii Człowiek, ALEX sp. z o.o. z Kleosina w kategorii Firma oraz Księża Werbiści z Kleosina w kategorii Instytucja/Przedsięwzięcie/Wydarzenie – to Laureaci Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2019”. Wyjątkowe wyróżnienia za budowę wizerunku i promocję juchnowieckiej gminy zostały wręczone już po raz dziewiąty.

W tegorocznej edycji oprócz Laureatów Kapituła nominowała do Nagrody w kategorii Firma: BerdA Budownictwo Krzysztof Beszterda z Wólki oraz PACK-BOX z Hryniewicz; w kategorii Człowiek nominowani zostali: Marek Kawecki z Niewodnicy Nargilewskiej-Kolonia, jeden z najbardziej utytułowanych w kraju piwowarów domowych oraz Jan Litwińczuk, odkrywca lokalnej historii i prezes Stowarzyszenia „Olmony”; w kategorii Instytucja/Przedsięwzięcie/Wydarzenie oprócz Misjonarzy Werbistów  nominowany został działający przy Ośrodku Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny chór VIVA ARTE.

Ogłoszenie tegorocznych Laureatów oraz uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w sobotę, 8 lutego podczas uroczystej gali w „Dworku Tryumf” w Księżynie.

 

BARBARA GRABOWSKA. Od urodzenia związana jest z gminą Juchnowiec Kościelny. Działaczka społeczna, wieloletnia sołtys wsi Ignatki (funkcję tę pełni nieprzerwanie od grudnia 1990 roku, co jest ewenementem na krajową skalę), od 2006 roku radna powiatu białostockiego w tym przez 8 lat członkini Zarządu Powiatu Białostockiego i do 2019 roku pracownik Urzędu Gminy Juchnowiec Kościelny jako inspektor do spraw gospodarki komunalnej. Każdą z funkcji wykonywała i wykonuje z olbrzymim poświęceniem, wkładając w pracę całe swoje serce. W 2014 roku w plebiscycie „Gazety Współczesnej” zdobyła miano najlepszego sołtysa województwa podlaskiego i tytuł „Nasz Sołtys”. Mówiła wtedy, że po prostu stara się pomagać ludziom, a za swój największy sukces poczytywała fakt, że ludzie mają do niej zaufanie. 

Bo na to zaufanie zasłużyła. Walczy o każdego człowieka, ale i sprawy gminy. To w dużej mierze jej wysiłkiem zrealizowano inwestycje, z których korzystają dzisiaj tysiące mieszkańców. Jej zaangażowanie na rzecz powiatu zostało docenione przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Podczas niedawnych obchodów jubileuszu 20-lecia powiatu białostockiego została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi - odznaczeniem państwowym traktowanym jako nagroda dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom.

 

ALEX SP. Z O.O. Firma z Kleosina, to absolutny lider w dziedzinie alternatywnych systemów zasilania pojazdów. W swojej działalności skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu produktów oraz systemów, które zapewniają ekonomiczną i ekologiczną alternatywę zasilania najnowocześniejszych silników w pojazdach spalinowych. Rok 2019 był wyjątkowy dla firmy ALEX i jej szefa Tadeusza Ożarowskiego. Nie dość, że firma świętowała 20-lecie istnienia, to zdobyła wiele prestiżowych nagród. W tym nagrodę ORŁY WPROST 2019! To wyróżnienie jest skierowane do firm, samorządów, wybitnych osobowości oraz projektów transgranicznych i ponadnarodowych, które wnoszą szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju. We wrześniu 2019 roku system “ALEX IDEA” zdobył wyróżnienie w finale konkursu “Produkt Roku 2018” organizowanego przez redakcję “autoEXPERT”. Jeśli dodamy jeszcze m.in. tytuły: Gepard Biznesu 2018 oraz Brylant Polskiej Gospodarki 2018, to mamy już obraz jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm nie tylko na Podlasiu. Przyznając tytuły Gepard Biznesu i Brylant Polskiej Gospodarki pod uwagę brane były kryteria takie jak: wartość rynkowa czy roczna dynamika zysków i przychodów przedsiębiorstwa. W starciu brało udział blisko 51 000 polskich firm, których wyniki finansowe przeanalizował Instytut Europejskiego Biznesu. ALEX posiada dwa zakłady produkcyjne: w Kleosinie i w Fastach zatrudniając, wraz ze spółkami zależnymi około 160 osób. Marki firmy są znane i cenione na 40 rynkach świata.

KSIĘŻA WERBIŚCI Katoliccy zakonnicy i misjonarze ze Zgromadzenia Słowa Bożego. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa VERBUM (słowo) a pełne określenie brzmi: Societas Verbi Divini - stąd skrót SVD. Popularnie nazywani są "Werbistami". Zgromadzenie, którego zasadniczą posługą jest działalność misyjna, zostało założone w 1875 roku przez świętego Arnolda Janssena w Steyl w Holandii. Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 6 tys. kapłanów i braci, którzy pracują w 70 krajach na wszystkich kontynentach, wśród nich ponad 600 pochodzi z Polski. W Kleosinie Misjonarze Werbiści są od ponad 50 lat. Dom Misyjny św. Kazimierza jest jedną z kilkunastu ich placówek na terenie Polski. Prowadzą działalność duszpasterską i misjonarską. Szczególną troską wspólnoty jest misyjny apostolat. Przez wieloraką działalność animacyjną, starają się przybliżać sprawy świata misyjnego. W roku 2002 Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Białostocki, zaproponował Księżom Werbistom przejęcie nowo utworzonej parafii w Kleosinie. Działalność parafii i misjonarzy werbistów znana jest w całym kraju. Nie skupia się tylko na kwestiach religijnych. Werbiści angażują w działalność społeczną, charytatywną, kulturalną. Prowadzą spotkania, ppowiadają o tym, jak wygląda życie i z jakimi problemami  mierzą się mieszkańcy najodleglejszych zakątków świata. Sami Werbiście nigdy nie zabiegają o promocję, ale zgromadzenie stanowi wspaniały wizerunek juchnowieckiej gminy.

Nagroda „Pierścień Podskarbiego Włoszka” jest wyróżnieniem honorowym. Patronuje jej Stanisław Zachariaszewicz Włoszek, zarządca skarbu litewskiego króla Zygmunta Augusta, a od pierwszej połowy XVI wieku właściciel nadanych mu przez króla dóbr juchnowieckich, fundator kościoła parafialnego, szpitala i przyparafialnej szkoły.

Po gali Nagrody Wójta odbył się Wielki Bal Karnawałowy. Atmosfera była wspaniała. Oklaskiwaliśmy pokazy iluzjonistyczne, śpiewaliśmy i tańczyliśmy do białego rana. Dziękujemy wszystkim, którzy bawili się z nami i sprawili, że ta noc stała się wyjątkowa.