Święto Narodowe Trzeciego Maja odbywało się w 2020 roku się bez wielkich publicznych uroczystości. Nie spotykamy się obecnie na masowych obchodach, ale pamiętamy i oddajemy hołd autorom Konstytucji 3 Maja i wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

2 maja, w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz oraz dyrektor Ośrodka Kultury Krzysztof Sokólski wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym. Mszę odprawił ksiądz dziekan Andrzej Kondzior, który w homilii odczytał Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zawarty został w nim apel do odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Polska, zwłaszcza w pełnym niepokoju czasie epidemii, a także napiętej sytuacji związanej z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

Wójt gminy złożył także z dyrektorem Ośrodka Kultury wieńce i kwiaty pod pomnikiem „Za Wiarę i Wolność” oraz pod pomnikiem żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku. Tam, rokrocznie odbywają się gminne uroczystości związane z narodowymi świętami. W roku 2020 uroczystości miały inny charakter, niż zwykle. Ale przez to stały się jeszcze bardziej wyjątkowe.