Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie panującego zagrożenia wystąpienia choroby ASF 

W związku z wystąpieniem licznych ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski oraz panującego zagrożenia również na terenie powiatu białostockiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku informuje, że hodowcy trzody chlewnej mają obowiązki w zakresie:
- bezwzględnego przestrzegania wymagań w zakresie biosekuracji gospodarstw, w których utrzymywana jest trzoda chlewna, a każdy przypadek padnięcia świń lub wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić do urzędowego lekarza weterynarii lub bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku;
- niezwłocznego zgłoszenie padłych dzików znalezionych podczas wykonywania prac polowych;
- uzyskania pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku w przypadku każdorazowego przemieszczenia świń (do stada/ze stada, do rzeźni).
Właściciel gospodarstwa zobligowany jest również do posiadania świadectwa zdrowia zwierząt dla każdego przemieszczenia trzody chlewnej, wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii.


Ogólnopolski konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym – Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuje o ogłoszeniu Ogólnopolskiego Konkursu Testowego z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym – Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich, którego tematyka dotyczy problematyki bezpieczeństwa pracy podczas chowu i hodowli zwierząt.
Konkurs polega na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań. Aby do niego przystąpić, należy zarejestrować się na stronie https://bezpieczeństwo.krus.gov.pl i wypełnić formularz. Konkurs skierowany jest wyłącznie do osób pełnoletnich, podlegających w dniu rozwiązywania testu ubezpieczeniu społecznemu rolników i trwa do 15 września 2020 r.
Dodatkowe pytania należy kierować do Biura Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tel. (22) 592 64 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Szkolenie

Powiatowy Inspektorat Weterynarii informuje, iż w dniach 20 marca 2020 roku oraz 23 października 2020 roku, w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku przy ul. Zwycięstwa 26 o godz. 10:00 odbędzie się szkolenie w zakresie postępowania ze zwierzętami przy ich uboju z konieczności.

Osoby zainteresowane udziałem w w/w szkoleniu proszone są o zgłoszenie swego udziału pod nr 85 6516746, do dnia 10 marca 2020 roku oraz do dnia 10 października 2020 roku.

Informacji na temat szkolenia udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii przy ul. Zwycięstwa 26B, tel. 856516746.


Folia Rolnicza
Rolnicy z Gminy Juchnowiec Kościelny mogą bezpłatnie przekazywać odpady rolnicze (tj. folię oraz sznurek) firmie Hermes Recycling Sp. z o.o. Barszczówka 37 w miejscowości Turośń Kościelna.