W 251. rocznicę Bitwy pod Olmontami wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Konfederatom Barskim poległym w bitwie. Wójtowi towarzyszył dyrektor Ośrodka Kultury Krzysztof Sokólski.

Do potyczki między polskimi wojskami Konfederacji Barskiej, a rosyjskim oddziałem armii carskiej doszło w dniach 13-16 lipca 1769 roku. Bitwa zakończyła się porażką Konfederatów. Na polach i w lesie w okolicach Olmont poległo około 110 Polaków i 120 Rosjan. Wielu odniosło rany. Około 1000 polskich żołnierzy uznano za zaginionych bądź dostało się do niewoli. Równo dwa lata temu (15 lipca 2018 roku) w Olmontach odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Konfederatom.
Z reguły, w lipcu spotykamy się, wspominając Konfederatów walczących o wolną Polskę. Z uwagi na obecną sytuację sanitarną tym razem zrezygnowano z publicznych uroczystości. Pamiętamy jednak o bitwie!
Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego tajemnicom Bitwy pod Olmontami. Film przygotował Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. Materiał można obejrzeć na profilu fb Ośrodka Kultury oraz kanale youtube Ośrodka Kultury. Premiera w środę, 15 lipca wieczorem.