Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny realizuje projekt „Konopielka 2020” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Projekt poświęcony jest twórczości Edwarda Redlińskiego, który urodził się we Frampolu, w gminie Juchnowiec Kościelny. Tu się wychowywał i tworzył.

– W tym roku Edward Redliński obchodził swoje 80. urodziny. Oddajemy hołd Mistrzowi, próbując przekazać dorobek wybitnego pisarza i honorowego mieszkańca naszej gminy – mówi Krzysztof Sokólski, dyrektor Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.  

Już w niedzielę, 6 września o godzinie 18 będzie miała miejsce premiera pierwszego filmu zrealizowanego w ramach projektu. Seria przygotowana przez Ośrodek Kultury składa się z 10 filmów. Każdy poświęcony jest innemu utworowi Redlińskiego. Pierwszy, to „Listy z Rabarbaru”. W twórczość Redlińskiego wprowadza profesor Dariusz Kulesza, a w oddaniu jej klimatu pomagają aktorzy grupy teatralnej „TRYLOBIT” i chór „VIVA ARTE”. Filmy „Konopielka 2020” będą ukazywały się na FB Ośrodka Kultury oraz jego kanale YouTube. 

„Konopielka 2020” jest kolejną formą działalności online, w jaką w ostatnich miesiącach mocno zaangażował się juchnowiecki Ośrodek Kultury. Ogromną popularnością cieszą się jego filmy o historii, tajemnicach, miejscach i znanych osobach związanych z Ziemią Juchnowiecką. Obecny projekt dotyczący twórczości Edwarda Redlińskiego został wysoko oceniony w programie dotacyjnym Narodowego Centrum Kultury, do którego zgłoszono łącznie prawie 6 tysięcy wniosków. Projekt trwał będzie do końca października. Wartość przyznanej dotacji wynosi 12 tysięcy złotych.

Plakat Konopielka 2020