W niedzielę spotkaliśmy się na uroczystościach w Olmontach, aby upamiętnić żołnierzy podziemia antykomunistycznego pomordowanych i pogrzebanych w olmonckim lesie. Oddaliśmy hołd trzem znanym z imienia i nazwiska żołnierzom, którzy rozstrzelani zostali 75 lat temu, 10 października 1946 roku. Tego dnia zabici zostali: Czesław Guzieniuk, Konstanty Kuźmicki i Piotr Tomaszycki. Ale w niedzielę oddaliśmy też hołd wszystkim żołnierzom, którzy zapłacili życiem w walce o wolną Polską, a którzy spoczywają w dziesiątkach bezimiennych grobów na olmonckiej ziemi.  
Na zaproszenie wójta gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofa Marcinowicza w uroczystościach wzięło udział wielu gości z posłem na Sejm RP, wiceministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim i wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim na czele. Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów poświęcono krzyż postawiony przez Stowarzyszenie „Olmonty” razem z mieszkańcami wsi przy wsparciu IPN Oddział w Białymstoku. Dalsza część uroczystości miała miejsce na boisku gminnym, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i wysłuchać krótkiego referatu o bolesnych wydarzeniach sprzed lat. Odbyła się też msza święta polowa, po której  wysłuchaliśmy pięknego recitalu pieśni wolnościowych w wyjątkowej interpretacji grupy Acustic Trio Plus. Całe spotkanie zakończyliśmy żołnierską grochówką.
Uroczystości zorganizował Urząd Gminy Juchnowiec Kościelny, Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny, IPN Oddział w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Olmonty.
Wójt Krzysztof Marcinowicz z dyrektorem Ośrodka Kultury Krzysztofem Sokólskim odwiedzili też cmentarz wojskowy w Białymstoku, gdzie zapalili znicze i złożyli wieńce na grobach ofiar mordu skrycie pogrzebanych w olmonckim lesie.    

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielnych uroczystościach i którzy z wielkim poświęceniem je przygotowywali. Dziękujemy przede wszystkim mieszkańcom Olmontom, którzy kolejny raz pokazali ogromne zaangażowanie i patriotyczną postawę.