Gminne obchody 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przebiegały w pięknej, podniosłej atmosferze.
Uroczystości rozpoczęliśmy Liturgią w cerkwi prawosławnej w Kożanach. Następnie spotkaliśmy się w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym, skąd po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z cudowną oprawą muzyczną chóru Ośrodka Kultury VIVA ARTE przeszliśmy pod Pomnik „Za Wiarę i Wolność”. Tam delegacje złożyły kwiaty, były również przemówienia okolicznościowe. Wójt gminy Krzysztof Marcinowicz podkreślał, że o wolność zawsze trzeba dbać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj w niebezpiecznie napiętej sytuacji na granicy. Uroczystości zakończyliśmy pod pomnikiem żołnierzy poległych w 1920 roku, modląc się za wszystkich, którzy poświęcili życie w walce o wolność i modląc się o pokój.

W związku z sytuacją pandemiczną nie było części artystycznej i żołnierskiej grochówki w Ośrodku Kultury. Ale cieszymy się za faktu, że wspólnie mogliśmy radować się wspaniałym Narodowym Świętem Niepodległości, bo rok temu było to niemożliwe. Byliśmy razem, pokazaliśmy jedność, biało-czerwone serca i wierzymy, że za rok wspólnie też będziemy świętować w Ośrodku Kultury, a za udział w uroczystościach serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym, Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawicielom szkół, sołtysom. Dziękujemy nieocenionym harcerzom i zuchom oraz wszystkim mieszkańcom gminy i gościom, których obecność i postawa sprawiły, że ten listopadowy pochmurny dzień był jednocześnie dniem tak pięknym.