To były wyjątkowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym, a zakończyliśmy wspólnym zatańczeniem Poloneza w Ośrodku Kultury.
Po raz pierwszy od 2019 roku Narodowe Święto 3 Maja mogliśmy celebrować wspólnie. Wcześniej było to niemożliwe z przyczyn pandemicznych. Znowu usiedliśmy obok siebie, mogliśmy się do siebie uśmiechnąć i wspólnie cieszyć chlubnym wydarzeniem polskiej historii. Wtorkowy dzień miał bardzo podniosły charakter. Święto 3 Maja obchodziliśmy wspólnie z Dniem Strażaka. Podczas Mszy Świętej obok siebie stanęły poczty sztandarowe strażaków, szkół i sołtysów. Pięknie prezentowała się również liczna grupa harcerzy z naszej gminy. Po Mszy Świętej przeszliśmy razem pod pomnik „Za Wiarę i Wolność”. Tam złożyliśmy kwiaty i wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień. Wójt gminy Krzysztof Marcinowicz podkreślał, jak bardzo potrzebna jest – zwłaszcza dzisiaj – jedność i solidarność w polskim narodzie.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku uroczystości przeniosły się do Ośrodka Kultury. Wysłuchaliśmy koncertu „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu artystów sceny krakowskiej. Było pięknie i momentami wzruszająco. Koncert zakończył się niespodzianką. Wspólnie zatańczyliśmy Poloneza, a taniec poprowadzili wójt Krzysztof Marcinowicz, a za nim dyrektor Ośrodka Kultury Krzysztof Sokólski.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w 3-majowych uroczystościach, dając wspaniały dowód patriotyzmu.