To były niezapomniane chwile. Grad, deszcz, wiatr, momentami tylko słońce. Pogoda – delikatnie rzecz ujmując – nie za bardzo dopisała, ale dopisali biegacze. 9. Bieg Konopielki toczył się w REWELACYJNEJ atmosferze. Nic nie mogło popsuć zabawy. Wszystko dzięki fantastycznym ludziom, którzy stawili się w Juchnowcu Dolnym. Jesteście wielcy i wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękujemy z całego serca za klimat, jaki stworzyliście.

Bieg Konopielki jest biegiem, gdzie miejsca nie są najważniejsze, co nie znaczy, że nie toczy się zacięta rywalizacja na 10-kilometrowej trasie. Tak było i w sobotę. Z czasem 32:06 zwyciężył Vitalii Kuznetsov z Charkowa. Drugi był Andrzej Leończuk (Białystok), trzeci – Bogusław Andrzejuk (Białystok), czwarty – Paweł Grygo (Łomża), piąty – Petras Prancuknas (Wilno) i szósty – Andrii Pavelko (Charków). Również wśród kobiet triumfowała zawodniczka z Ukrainy. Wygrała Veronika Kalashnikova i to ona zdobył tytuł Konopielki Anno Domini 2022. Kolejne miejsca zajęły: Angelika Mańczuk (Białystok), Joanna Szczykowska-Miller (Nowodworce), Patrycja Marcińczyk (Czarna Białostocka), Paulina Łapińska (Białystok) i Małgorzata Jarmołowicz (Białystok). Były także specjalne nagrody wójta gminy Juchnowiec Kościelny, które Krzysztof Marcinowicz wręczył najszybszym zawodnikom z gminy. Wśród panów triumfował Jacek Jarmołowicz (Izabelin) przed Filipem Tarnogórskim i Adamem Półkośnikiem (obaj Kleosin). Wśród pań zwyciężyła Monika Zielińska (Juchnowiec Dolny) przed Joanną Stocką (Rumejki) oraz Magdaleną Półtarzycką (Wólka).
Po biegu przenieśliśmy się do Frampola, gdzie urodził się i tworzył Edward Redliński autor słynnej „Konopielki”. Tam była biesiada, muzyka na żywo i losowanie książek ufundowanych przez wydawnictwa z całej Polski. Bo przecież Bieg Konopielki, to bieg z literackim akcentem.  Bieg wyjątkowy i niepowtarzalny. Taka  była jego dziewiąta edycja, a mu już myślimy o jubileuszu. W ostatnią sobotę maja 2023 roku zapraszamy na 10. Bieg Konopielki.