Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie. W swoim oświadczeniu eksperci informują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich przedstawicieli środowisk medycznych w promocję oraz wykonywanie szczepień ochronnych.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy odnotowano już ponad 676 tys. przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, a 1806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczyt zakażeń przewiduje się na okres zimowy.

Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień. Oznacza to znaczący spadek liczby osób szczepiących się w Polsce w porównaniu z poprzednimi sezonami.

„Zobowiązaniem każdego z nas — dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych — jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem” — apeluje przewodniczący Radu Naukowej OPZG, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

Pacjenci mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do NFZ.

W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać:
   - kobiety w ciąży,
   - osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:
   - dzieci w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia,
   - osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,
   - osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.

źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystkie-rece-na-poklad-do-walki-przeciw-grypie/