Wolność, wreszcie Wolność! Wolność na zawsze – cieszyli się Polacy w listopadzie 1918 roku. W piątek, 11 listopada świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody w gminie rozpoczęliśmy nabożeństwem za Ojczyznę w cerkwi w Kożanach. W kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym odbyła się natomiast msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej przeszliśmy pod pomnik „Za Wiarę i Wolność”, gdzie złożone zostały wieńce i kwiaty. Biskup Henryk Ciereszko oraz wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz podkreślali, jak wielkim darem jest dar wolności. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych w 1920 roku uroczystości przeniosły się do Ośrodka Kultury. Tam wysłuchaliśmy przepięknego koncertu patriotycznego w wykonaniu chórów Filii Cantus i Chóru SP 47 oraz chóru Ośrodka Kultury VIVA ARTE. Dyrektor Ośrodka Kultury Krzysztof Sokólski przypomniał też jak odradzała się Niepodległość na terenie juchnowieckiej gminy.

Atmosfera 11-listopadowego święta była wspaniała. Dowód patriotyzmu dali nasi harcerze, którzy w ogromnej liczbie asystowali przy uroczystościach. Na wysokości zadania stanęły szkolne poczty sztandarowe, strażacy i sołtysi. Były uśmiechy, wspólne śpiewy, była oczywiście żołnierska grochówka. Dziękujemy wszystkim, którzy uczynili ten biało-czerwony dzień jeszcze bardziej wyjątkowym.