Samorząd Rejonu Solecznickiego, Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego, Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach zapraszają do udziału w IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy”.

Zgłoszenia są przyjmowane do 5 maja 2023 r.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 17-18 czerwca 2023 r. w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach.

Szczegóły: https://salcininkaikultura.lt/pl/2023/01/16/xi-miedzynarodowy-festiwal-muzyki-choralnej-o-zlota-wstege-solczy/

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej wyprawie. 22 stycznia, dokładnie w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego organizujemy „Leśną wędrówkę śladem wspomnień Pawła Powierzy – Powstańca Styczniowego”. Rocznicę wybuchu powstania uczcimy zdobywając leśne ostępy w okolicach Hermanówki. Tam swoją powstańczą drogę zaczynał pochodzący z Niewodnicy Nargilewskiej Paweł Powierza. Powierza przeprowadził grupę powstańców rozbitych w bitwie pod Waliłami. Postaramy się poznać partyzancki szlak, a wyprawie towarzyszyć będą akcenty historyczne z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Spróbujemy z bliska przyjrzeć się losom powstańców, wcielić się w ich rolę. To będzie wielka przygoda, ale przede wszystkim wyraz patriotyzmu. Wędrówkę zakończymy ogniskiem, przy którym nie zabraknie powstańczych wspomnień i pieśni.

W niedzielę, 15 stycznia o godzinie 15 zapraszamy na VII Ekumeniczne Spotkanie z Kolędą. Poprzednie kolędowanie miało miejsce w kościele w Tryczówce, tym razem spotkamy się w cerkwi w Kożanach. Wspólnie - prawosławni i katolicy będziemy mieli okazję zobaczyć znakomite chóry i wysłuchać cudownych kolęd znanych tak w kościele katolickim, jak i cerkwi prawosławnej. Ekumeniczne Spotkania to coś więcej, niż śpiew. To spotkania, które łączą i pokazują wielokulturowość naszego terenu. Gorąco zachęcamy, aby w niedzielne popołudnie zawiać do urokliwych Kożan. Wspólnie cieszmy się świątecznym czasem i słuchajmy wspaniałych kolęd, które zaśpiewają: Chór Parafialny Świętej Anny i Schola Diliges z parafii św. Stanisława w Białymstoku oraz Chór Cerkwi św. Grzegorza Peradze i zespół wokalny "Świtanak" wraz z zespołem dziecięcym "Wiasiołka" z przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku z polskim i białoruskim językiem nauczania. Całość rozpocznie występ chóru Ośrodka Kultury VIVA ARTE.
Organizatorami VII Ekumenicznego Spotkania z Kolędą są: Ośrodek Kultury oraz Parafia prawosławna Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach i Parafia w Tryczówce pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) zaprasza do udziału w III Konkursie "Moja smart wieś - Wizje i Inicjatywy".

Szukamy pomysłów i inicjatyw, dzięki którym Państwa wieś (gmina) może stać się lub stała się bardziej przyjazna do życia.

Do wygrania nawet 6000 zł. Łączna pula nagród to 44 tys. zł.

Więcej informacji:
www.irwirpan.waw.pl/smart2022