"Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym” to przewodni temat akcji „Środa z Profilaktyką” w styczniu.

W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie zimowego wypoczynku.

Zima to czas ferii, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Zima to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Większość zagrożeń można ograniczyć. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? O czym warto pamiętać? Przed czym przestrzec dzieci? O tym w dzisiejszej „Środzie z Profilaktyką”.

Nie ma złej pogody…

…jest tylko nieodpowiednia odzież. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.

Zadbaj o dobre wspomnienia

Niezależnie od miejsca spędzania ferii należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Na co uczulić dziecko? Których zasad związanych z bezpieczeństwem podczas aktywności fizycznej i zabaw na śniegu warto przestrzegać?

Gdy potrzebna pomoc

Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach, czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. W „Środzie z Profilaktyką” przypominamy telefony alarmowe i apelujemy o zapisanie ich w telefonach. Przypominamy też, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych.

Wypoczynek za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ.

Zadbaj o swoje zdrowie i dołącz do nas w „Środę z Profilaktyką”!

Zachęcamy do lektury i dystrybucji materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z informacją o cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką”.

Zapraszamy również do stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ, przy których doradcy klientów:
• udzielają informacji o programach profilaktycznych realizowanych przez Fundusz
• doradzają, jak się zgłosić do tych programów i wziąć w nich udział
• poinformują o zasadach zdrowego żywienia i możliwości korzystania z bezpłatnego portalu z dietami DietyNFZ.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

·         stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

·         Facebooku Akademia NFZ

·         serwisie X (kanał NFZ)

·         kanale YouTube Akademia NFZ.