Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Katarzyna Ancipiuk – Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zapraszają na „Zapusty w skansenie” w najbliższą niedzielę – 11 lutego w godz. 11.00-15.00. To będzie niepowtarzalna okazja, żeby poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi. Takiego jak przed laty - z korowodem przebierańców, obrzędami towarzyszącymi ostatkom, z pączkami, faworkami, muzyką i tańcami.

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie! Najbardziej charakterystycznym zwyczajem karnawałowym zawsze było przebieranie się.  Przebranie miało rozśmieszać i przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się nie tylko za zwierzęta, ale też postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni udawali kobiety i odwrotnie. Przebierańcy chodzili od domu do domu, domagając się poczęstunku. Zabawa kończyła się w karczmie wspólnym biesiadowaniem i tańcami.

Na „Zapustach w Skansenie” też można będzie podziwiać korowód przebierańców, a do tańca zagra Kapela Braci Rejwów. Będą warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty wykonywania masek karnawałowych, warsztaty  smażenia faworków i degustacja zapustnych słodkości.  To też tradycja! Tłuste smakołyki pozwalały najeść do syta przed czterdziestodniowym postem.

Przez cały czas trwania imprezy można będzie zwiedzać wystawy we dworze z Bobry Wielkiej, a chętni, którzy przyjdą z własnym koszyczkiem, będą mogli spędzić czas przy ognisku.

 

Wstęp bezpłatny

W programie:
- warsztaty wykonywania masek karnawałowych;
- warsztaty skręcania faworków;
- warsztaty tańców tradycyjnych dla rodzin;
- zwiedzanie wystaw stałych we Dworze z Bobry Wielkiej;
- przemarsz korowodu przebierańców i maszkar zapustnych;
- degustacja faworków i pączków;
- potańcówka z Kapelą Braci Rejwów;
- ognisko (prowiant własny);